Brama przesuwna na szynie czy samonośna?Brama to tak naprawdę wizytówka całego ogrodzenia. Dobrze dobrana pięknie je dopełnia i podkreśla styl całego zamknięcia posesji. Z drugiej strony, nawet najpiękniejsze ogrodzenie z zaniedbaną bramą wygląda po prostu słabo. Do tego brama to także bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z posesji. Dlatego tak ważne jest wybranie bramy stylowej i praktycznej zarazem. I tutaj pojawiają się bramy przesuwne, zarówno te na szynie jak i samonośne. Którą z nich wybrać?

Bramy przesuwne – kiedy warto je zastosować?

Bramy przesuwne to bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązania właściwie dla wszystkich. Jednak są pewne cechy szczególne ogrodzenia lub posesji, które powodują, że bramy przesuwne są szczególnie dobrym wyborem. Przede wszystkim bramy takie nie wymagają przestrzeni na podjeździe, mogą mieć właściwie dowolną szerokość, umożliwiają łatwe otwieranie także bez automatyki. Sprawdzą się zatem na mniejszych posesjach oraz takich, gdzie zabudowania lub jakieś inne elementy znacznie ograniczają przestrzeń w okolicach bramy. Szczególnie w starszych zabudowaniach ogrodzenie może być tak blisko domu, że nie starcza już miejsca na zastosowanie klasycznej bramy rozwieranej. Jedyne realne ograniczenia w zastosowaniu bramy przesuwnej to konieczność wygospodarowania przestrzeni wzdłuż ogrodzenia – bowiem na drodze tego rodzaju bramy nie może stać żaden przedmiot.

Bramy przesuwne - samonośne czy na szynie?

Wiemy już, że bramy przesuwne są świetnym rozwiązaniem dla większości posesji, a dla niektórych takie rozwiązanie jest wręcz wskazane. Czym zatem różni się brama przesuwna samonośna od tej na szynie? Brama samonośna to brama, której skrzydło jest zawieszone z użyciem wysięgnika, dlatego też podczas otwierania i zamykania porusza się ona nad powierzchnią wjazdu i nie dotyka podłoża. Odległość skrzydła od ziemi wynosi zwykle kilka centymetrów, przeważnie od 5 do 8. Aby brama taka była stabilna, stosuje się specjalną przeciwwagę, która zwiększa ciężar skrzydła, jednak powoduje przez to, że brama taka jest zdecydowanie dłuższa. Dzięki budowie samonośnej brama taka jest jednak znacznie łatwiejsza w eksploatacji niż brama szynowa. No właśnie, brama szynowa to drugi rodzaj bram przesuwnych. Wyposażona jest ona w skrzydło z rolkami na szynie, które jest umocowane w fundamencie, dlatego też zastosowanie takiej bramy wymaga więcej czasochłonnych prac związanych właśnie z zamocowaniem owej szyny. Zaletą bram wjazdowych szynowych jest przede wszystkim ich przystępna cena w stosunku do bram samonośnych. Głównym minusem jest z kolei konieczność regularnego usuwania zanieczyszczeń, które mogą zbierać się w szynie i blokować poprawną pracę bramy. Taki problem pojawić się może szczególnie zimą, kiedy śnieg czy lód może zbierać się w szynie i zablokować bramę całkowicie. Problem ten można jednak dość łatwo rozwiązać, montując kabel grzejny, który rozpuszcza lód i śnieg. Niemniej jednak naniesiony przez wiatr piasek i liście wciąż będzie trzeba usuwać ręcznie.

Bez względu na to, jaki rodzaj bramy przesuwnej wybierzemy, pamiętajmy, że zarówno bramy samonośne, jak i te na szynie są dostępne w wersji automatycznej. Oznacza to, że można je otworzyć za pomocą pilota. Automatyka taka znacząco zwiększa komfort użytkowania bramy przesuwnej, gdyż do jej otwarcia potrzeba raptem jednego naciśnięcia przycisku. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w czasie wietrznej lub deszczowej pogody, albo wtedy, gdy często otwieramy i zamykamy bramę.


Wróć do bloga

ZAPEWNIAMY SERWIS, MONTAŻ I FACHOWE DORADZTWO

   MISTAL
       ul. Sobieskiego 36/b, Puszczykowo
   Tel: 61 813 31 45
   Email: mistal.mistal@wp.pl
   Strona www: mistalbramy.pl