Bramy rozwierane czy przesuwne?Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy bramy kojarzyły się ze strzeżonymi grodami i fortyfikacjami. Dzisiaj takie wrota należą już do zabytków, choć ich współczesne wersje wciąż mają zastosowanie w aranżacjach posesji. Potwierdzają to bramy rozwierane i przesuwne, czyli dwa najpopularniejsze typy dzisiejszych ogrodzeń.

Najogólniej, bramami możemy nazwać główne wejścia na podwórza lub place wokół domów. Ich obecność jest niezwykle istotna zwłaszcza wtedy, gdy chce się na nie dostać środek transportu. Bramy wjazdowe to jedyne przejścia, które umożliwia wjazd samochodów na teren posesji, których rola jest jeszcze większa, gdy ogrodzenie okalające te same podwórza lub place pozbawione są furtek.

Brama rozwierana i przesuwna - różnice

W ofertach wielu producentów królują dwa typy bram: rozwierana i przesuwna. Konstrukcja tej pierwszej składa się z jednego lub dwóch skrzydeł, które zbiegają się na samym środku wjazdu. Skrzydła oparte są zawiasach, które umożliwiają otwieranie jej automatycznie lub ręcznie. Ten typ bramy jest szczególnie polecany właścicielom wąskich posesji lub tym, którzy mają dużo miejsca w głąb jej. Wszystko dlatego, że wrota otwierają się do wewnątrz i nic nie powinno im wadzić podczas otwierania.

Na przeciwnym biegunie znajdują się bramy przesuwne, które wyposażone są w długą, przesuwaną na specjalnych automatycznych rolkach balustradę. Ich konstrukcje są z reguły o wiele szersze od bramy rozwieranej, dlatego też bramy przesuwne są dedykowane właścicielom szerokich posesji, zwłaszcza takich, na których jest niewielki odstęp między ogrodzeniem a mieszkaniem. Na takich podwórzach praktycznie niemożliwy jest montaż bramy rozwieranej, której skrzydła mogą napotkać opór przy pełnym otwarciu.

Jaką bramę wybrać do posesji?

Wielkość posesji jest najważniejszym determinantem przy wyborze bramy ogrodzeniowej. Ale nie jedynym. Bramy rozwierane i przesuwne są przystosowane także do konkretnego ukształtowania terenu, różnych sposobów montażu, a nawet do… warunków atmosferycznych. Poniżej wyjaśniamy szczegółowo każde z tych zagadnień:

  • ukształtowanie terenu - np. na podwórzach ze spadkiem terenu przy wjeździe możliwe jest zastosowanie jedynie bramy przesuwnej, której otwarcia nic nie będzie blokować;
  • montaż - o ile brama rozwierana montowana jest na zawiasach w słupkach bramkowych, o tyle brama przesuwna wymaga instalacji specjalnych rolek, które przy otwieraniu bramy przesuwają ją w bok posesji. Takie rozwiązanie narzuca jednak to, że balustrada potrzebuje dodatkowej przeciwwagi w postaci tzw. trójkąta, który sprawia, że brama jest o wiele szersza niż światło wjazdu;
  • warunki atmosferyczne - z anomaliami pogodowymi (np. silny wiatr lub śnieżyca) lepiej poradzi sobie brama przesuwna. To dlatego, że nie jest narażona na zamykacie się przy silnym wietrze, a jej ogromnym plusem jest także to, że po ataku zimy nie trzeba odśnieżać posesji, by ją otworzyć.

Oprócz kwestii powierzchni podwórza, wybór odpowiedniej bramy wjazdowej jest w głównej mierze uzależniony także od powyższych czynników. Na szczęście, klientom odpada dylemat wymiaru bramy i jej wielkości. Dobre firmy zajmujące się produkcją ogrodzeń wykonują bramy pod wymiar na indywidualne potrzeby. A do tego posiadają doradców, którzy są gotowi odpowiedzieć na wiele innych pytań przed zakupem bramy rozwieranej lub przesuwnej.

 


Wróć do bloga

ZAPEWNIAMY SERWIS, MONTAŻ I FACHOWE DORADZTWO

   MISTAL
       ul. Sobieskiego 36/b, Puszczykowo
   Tel: 61 813 31 45
   Email: mistal.mistal@wp.pl
   Strona www: mistalbramy.pl