Jaką wybrać bramę garażową?Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest uzależniony zarówno od jej estetyki, jak i funkcjonalności. Mianowicie oprócz tego, że brama musi być dopasowanym elementem do wyglądu zewnętrznego budynku, powinna też zapewniać maksymalny komfort codziennego użytkowania. Ważne jest to, by była dostosowana do rozmiarów garażu oraz ilości miejsca,  jakie inwestor możne przeznaczyć na jej montaż. Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się między sobą budową i materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz sposobem otwierania. Tym samym można wyróżnić bramy uchylne, segmentowe i rolowane. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się wymienione rodzaje, by wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Czym różnią się poszczególne rodzaje bram garażowych?

Pierwszy rodzaj – bramy uchylne jest jednym z najstarszych, który obecnie jest stosowany coraz rzadziej ze względu na dużo nowocześniejsze modele. Ten typ bramy charakteryzuje się tym, że skrzydło po otwarciu dzięki prowadnicom, unosi się do góry i chowa pod sufitem. Do montażu tego typu bram nie potrzeba zbyt wiele miejsca, aczkolwiek ten rodzaj nie sprawdza się w przypadku niskich budynków o niewielkich podjazdach. Jedną z jego zalet jest za to stosunkowo niska cena. Drugim rodzajem bram garażowychmodele segmentowe, które otwierają się do środka wzdłuż specjalnych prowadnic. Mogą być otwierane do góry lub w bok. Nie zajmują wiele miejsca, a skrzydło nie wysuwa się poza pomieszczenie garażowe, przez co mogą być stosowane z powodzeniem nawet przy krótkich podjazdach.

Bramy segmentowe charakteryzują się znacznie lepszą szczelnością niż bramy uchylne, dlatego ich montaż zalecany jest w garażach ogrzewanych. Zaletą bram segmentowych bocznych jest to, iż system ten umożliwia nieznaczne uchylenie skrzydła np. w celu przejścia jednej osoby. Dużą wadą jest jednak to, że typ ten zajmuje boczną przestrzeń garażu, przez co nie można jej dowolnie zaaranżować. Dla tych, którym zależy więc na wygospodarowaniu, jak największej ilości miejsca zdecydowanie lepszą opcją będą bramy segmentowe górne. Oba te modele natomiast dostępne są w wersjach zdalnie sterowanych za pomocą pilota, dzięki czemu gwarantują duży komfort użytkowania.

Trzecim rodzajem bram garażowych są bramy rolowane, które działają na podobnej zasadzie, co rolety montowane w oknach. Ze względu na to podobieństwo nazywane są również bramami żaluzjowymi. Ten typ bram zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich rodzajów. Może być wykorzystywany zarówno w garażach z krótkimi podjazdami, jak i tymi, które charakteryzują się niskimi sufitami czy w budynkach, w których nie ma miejsca na bramy segmentowe boczne. Nadto, ten typ bram jest bardzo szczelny i skutecznie chroni pomieszczenie przed utratą ciepła. Dostępny jest w wersji automatycznej z napędem elektrycznym, dzięki któremu obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga używania siły.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Funkcjonalność i sprawność bram w codziennym użytkowaniu to najważniejsze cechy, które przemawiają za danym wyborem bramy garażowej. Każdy typ powinien być solidnie zamontowany i działać niezawodnie niezależnie od warunków atmosferycznych. Ważne jest to, by system otwierania był prosty i dostosowany do możliwości, jakie oferuje konstrukcja i lokalizacja garażu. Osoby, których garaże są ogrzewane, muszą też zwrócić uwagę na odpowiednią termoizolacyjność, która ochroni pomieszczenie przed utratą ciepła. Ci z kolei, którym zależy na bezpieczeństwie, powinni stawiać na modele antywłamaniowe. Kupując bramy garażowe z automatycznym systemem sterowania, dobrze jest też upewnić się, że posiadają one alternatywne możliwości otwierania w przypadku, gdy np. system ulegnie awarii.


Wróć do bloga

ZAPEWNIAMY SERWIS, MONTAŻ I FACHOWE DORADZTWO

   MISTAL
       ul. Sobieskiego 36/b, Puszczykowo
   Tel: 61 813 31 45
   Email: mistal.mistal@wp.pl
   Strona www: mistalbramy.pl