Na co zwracać uwagę przy montażu bram?Wybór odpowiedniej bramy zależy od wielu czynników takich jak preferencje klientów, ich zasoby finansowe oraz możliwości montażowe. Istotną kwestią jest również przeznaczenie i codzienne użytkowanie. Na rynku znaleźć można wiele modeli bram wjazdowych oraz garażowych. Wśród ich najpopularniejszych rodzajów wymienia się bramy przesuwne, rozwierane lub te z napędem automatycznym. Każdą z nich wyróżnia coś zupełnie innego, niemniej jednak wszystkie łączy fakt, że sprawne funkcjonowanie jest uzależnione od prawidłowego montażu. Warto wiedzieć więc, na co zwrócić uwagę przy montowaniu elementów, by móc cieszyć się z niezawodnie działającego ogrodzenia.

O czym należy pamiętać podczas montażu bramy?

Montaż każdego modelu bramy powinno poprzedzać wykonanie odpowiednich pomiarów. Ważne jest uwzględnienie takich kwestii jak wysokość otworu wyjazdowego, jego szerokość, wysokość nadproża, przestrzeń boczna oraz głębokość pomieszczenia, w przypadku montażu bram garażowych. Po zebraniu wymiarów kolejnym krokiem jest przygotowanie otworu montażowego. Należy go oczyścić, wyrównać i zagruntować. Duże znaczenie ma również wyrównanie podłoża, gdyż pozwoli to uniknąć sytuacji, w których powstają nierówne szczeliny między bramą a posadzką lub gruntem. W przypadku podjęcia decyzji o wyborze bramy z napędem odpowiednio wcześniej należy zadbać o doprowadzenie zasilania do miejsca montażowego.

Po odebraniu ogrodzenia od producenta warto sprawdzić, czy brama zawiera kompletne elementy. Jeśli wszystkie potrzebne akcesoria mamy ze sobą, a wymiary bramy się zgadzają, można przejść do montażu, który jest uzależniony od poszczególnych modeli. Niemniej jednak są pewne uniwersalne kwestie, o których należy pamiętać zawsze. Jedną z nich jest ustawienie pionu i poziomu elementów prowadzących oraz elementów konstrukcyjnych bram. W przypadku bram garażowych prowadnice pionowe mocuje się do ścian za pomocą kątowników montażowych przynajmniej w 4 punktach. Trzeba pamiętać o tym, by dolne kątowniki były przykręcone nie niżej niż 30 cm od posadzki, a górne nie bliżej niż 20 cm od nadproża. Prowadnice podsufitowe natomiast muszą być zamontowane prostopadle do ściany,  w której jest otwór wjazdowy.

Ponadto, podczas dokręcania profili nie mogą się one odkształcić. Kotwy mocujące z kolei muszą być dobrane zgodnie z rodzajem ściany, tak by uniknąć jej uszkodzeń w trakcie montażu. Po zamontowaniu poszczególnych elementów należy sprawdzić, czy brama płynnie się zamyka. Jeśli wyczuwa się opór, najprawdopodobniej jej montaż nie jest prawidłowy. Wówczas należy koniecznie skorygować ustawienia. W tym miejscu trzeba również zwrócić uwagę na to, czy między bramą a nadprożem nie ma zbyt dużych szczelin. Jeżeli można takie dostrzec, proces należy powtórzyć. Mianowicie poprawnie zamontowana brama płynnie się zamyka i otwiera oraz nie posiada rozszczelnień, które są nie tylko nieestetyczne, ale również i problematyczne.


Wróć do bloga

ZAPEWNIAMY SERWIS, MONTAŻ I FACHOWE DORADZTWO

   MISTAL
       ul. Sobieskiego 36/b, Puszczykowo
   Tel: 61 813 31 45
   Email: mistal.mistal@wp.pl
   Strona www: mistalbramy.pl