Rodzaje automatyki do bramWybór konkretnej bramy wjazdowej może przysporzyć wiele problemów, które biorą się z ograniczeń wynikających z wielkości posesji. A oprócz tego trzeba stanąć także przed dylematem dobrania odpowiedniej automatyki do tej bramy. Jakie istnieją rodzaje automatyki do bram i którą wybrać, aby strzał okazał się w dziesiątkę?

Automatyka, to w skrócie napęd, który steruje otwarciem i zamknięciem bramy. Jest bardzo istotna, bo integruje się ze specjalnym pilotem, za pomocą którego takie sterowanie jest możliwe nawet z oddali. To bardzo cenne zwłaszcza wtedy, gdy przed wjazdem na podwórze brakuje miejsca na zaparkowanie samochodu, opuszczenie go i ręczne otwarcie bramy. Stanowi też zabezpieczenie przed niepożądanymi osobami, które mogą wtargnąć na posesje. Właśnie dlatego wiele osób zaufało już różnorodnym systemom, które obsługują bramy wjazdowe.

Automatyka do bram rozwieranych i przesuwnych

Bramy rozwierane i przesuwne należą do najchętniej kupowanych typów ogrodzeń wjazdowych. Nic więc dziwnego, że właśnie do nich najczęściej zgłasza się zapotrzebowanie do automatyki. Ale nie wystarczy tylko pójść do sklepu i rzucić hasło. Aby wybrać najlepszą automatykę, trzeba najpierw zapoznać się samymi parametrami bramy i zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • ciężar i długość skrzydeł,
  • miejsce i sposób montażu automatyki (warto się nad tym pochylić jeszcze przed zakupem samej bramy, aby później nie pojawiły się komplikacje);
  • dodatkowe funkcje (np. lampa ostrzegawcza lub funkcja dźwiękowa, która uruchamia się podczas otwierania i zamykania)

Zwłaszcza to pierwsze jest niezwykle istotne w przypadku bram rozwieranych. Dla lżejszych skrzydeł (do 500 kg) dedykowane są m.in. proste napędy elektromechaniczne do użytku przydomowego, ale już cięższe wrota (do 800 kg) wymagają choćby podziemnego napędu hybrydowego, który najczęściej znajduje zastosowanie w użytku przemysłowym. Ograniczeniem mogą być także zbyt długie skrzydła. Ale i w takiej sytuacji można znaleźć odpowiednie napędy dla skrzydeł 3- lub 4-metrowych.

Analogicznie sprawy mają się w przypadku bramy przesuwnej. W tym jednak wypadku należy pamiętać, że ten rodzaj bramy nie posiada dwóch oddzielnych skrzydeł (jak najczęściej bywa w bramach rozwieranych), a balustrada przesuwa się po specjalnych rolkach, umiejscowionych po prawej lub lewej stronie wjazdu. To sprawia, że siła nacisku w przypadku bram przesuwnych jest nieco większa, niż w skrzydłowych i oczywiście ma wpływ na wybór automatyki. Tu najbardziej optymalne wydają się także napędy elektromechaniczne, które są w stanie udźwignąć skrzydło o wadze 500, a nawet 900 kilogramów.

Napędy automatyczne w garażach i szlabanach

Automatyka do bram nie ogranicza się jednak tylko do dwóch najpopularniejszych typów ogrodzeń wjazdowych. Trzeba pamiętać, że w jednorodzinnych domach coraz częściej standardem są garaże z automatycznymi drzwiami. Garaże nie są także niczym obcym w firmach. Automatyka garażowa sprowadza się najczęściej do napędów elektromechanicznych na jednej szynie, które sterują zarówno małymi bramami przydomowymi, jak i większymi przemysłowymi.

Do tego wciąż dużą popularnością cieszą się automatyczne szlabany, stosowane na parkingach i placach. Kwestią najważniejszą przy wyborze odpowiedniej automatyki jest długość ramion szlabanu. W zależności od potrzeb, można zdecydować się m.in. na szlabany elektromechaniczne, hydrauliczne (wytrzymują dużą eksploatację!) lub hybrydowe. Ale i w tym przypadku decydująca może okazać się pomoc konsultantów - większość firm specjalizujących się w produkcji bram i systemów do nich posiadają grupy specjalistów, którzy rozwiążą każdy dylemat klienta.

 

 


Wróć do bloga

ZAPEWNIAMY SERWIS, MONTAŻ I FACHOWE DORADZTWO

   MISTAL
       ul. Sobieskiego 36/b, Puszczykowo
   Tel: 61 813 31 45
   Email: mistal.mistal@wp.pl
   Strona www: mistalbramy.pl